www.dobesovi.cz

Muriel Barbery – S elegancí ježka

Autor , dne 17. 6. 2009, v kategorii Knihy, Recenze

Z francouzského originálu L´Élégance du hérisson přeložil Petr Christov, vydalo nakladatelství Host v Praze roku 2008, vydání první

S elegancí ježkaTuto báječnou knihu mi věnoval manžel k Vánocům na doporučení prodavaček z knihkupectví. Jedná se o druhý román této pro mě neznámé francouzské spisovatelky, narozené v roce 1969. Napsala jej v roce 2006.

Knihu „píší“ dvě ženy, žijící v Paříži v ulici Grenelle 7. První je domovnice Renée. Je jí 54 let, je vdova, malá, tlustá, žije s kocourem a s nikým se příliš nebratří, aby nevyšlo najevo, že je mnohem chytřejší a sečtělejší, než by domovnice měla být. Druhou je 12tiletá Paloma, autorka mnoha hlubokých myšlenek, velmi inteligentní, okolím nepochopená, rozhodnutá spáchat sebevraždu. Jejich osud se zcela změní , když se k nim do domu nastěhuje Japonec Ozu Kakuro. Ten brzy Renée „odhalí“ a začnou se přátelit. Renée se díky němu docela promění a stane se otevřenější a ne tak tvrdou. Spřátelí se s Palomou, povídají si a zjistí, že jsou naladěny na stejnou vlnu. Paloma se už nechce zabít, chce být naživu kvůli Renée a Kakurovi.

Kniha končí tragicky. Renée zajede dodávka, když se snaží pomoci bezdomovci. Umírá šťastná s myšlenkami na své blízké – na mrtvého manžela Luciena, na jedinou přítelkyni Manuelu, na Kakuru a hlavně na Palomu, holčičku, kterou by si přála mít za dceru, kterou nikdy neměla.


Zanechte komentář

Náhodné foto (F5 generuje nové)

Dívčí Hrady Kostel sv. Jana Křtitele Odpočinek ve vedru Píšu i před spaním Ceník v našem penzionu Portál se sochami Řazení vojsk Na strništi Osení vyrobeno ve skautu